ANDROID VE SDK KURULUMU 2019

Android Studio kurulumuna geçmeden  birkaç noktaya değinmek istiyorum. Android ile merak ettiğiniz  herşeyi Android kategorisini ziyaret ederek bilgi edinebilrsiz. Eğer uygulamanızda birçok kütüphane, Google servisleri vs. kullanıyorsanız Android Studio IDE’nizi güncel tutmanızı öneririm. Çünkü bazı API’ler güncel Android Studio kullanımı istiyor.

Android Studio kurulumuna geçmeden önce JDK (Java Development Kit) indirmemiz gerekiyor. Android Studio, Java tabanlı olduğu için Eclipse gibi JDK yüklü olması gerekiyor.

JDK Kurulumu

Önce bu adrese girelim. Karşımıza aşağıdaki indirme ekranı gelecektir. Sağdaki JDK başlığının altındaki DOWNLOAD butonuna tıklayalım.

 

Daha sonra Accept License Agreement seçeneğini tıklayarak Windows için en altta Download alanında bulunan linkte tıklayarak indirme işlemini başlatın.

 

İndirdiğiniz dosyayı açıp kurmaya başlayabilirsiniz. Kurulum adımları aşağıdaki gibi olacaktır:

 

Next Step

Next Step

Burada Java’nın yüklü olduğu dizini değiştirmeden Next diyoruz.

 

Next Step

Next Step

Finish…!

 

JDK yüklendi. Close butona ile ekranı kapatıyoruz. JDK kurulumundan sonra aşağıdaki adımı takip ederek Path ayarları eklememiz gerekiyor.

Bilgisayar > Özellikler > Gelişmiş Sistem Ayarları > Ortam Değişkenleri butonuna tıklayın.

Sistem değişkenleri alanına yeni bir değişken ekleyeceğiz. İsmi “JAVA_HOME” olacak. Değerine de “C:\Program Files\Java\jre-10.0.1\bin” yazıyoruz ve Tamam diyerek ekleme işlemini yapıyoruz.

 

Ben bu dizine kurdum. Siz hangi dizine kurduysanız o pathi vermelisiniz.

Değişkeni ekledikten sonra son görünüm aşağıdaki gibi olacaktır

 

Android Studio Kurulumu

İlk olarak bu adresten Android Studio’yu indirelim ve aşağıdaki gibi Download Android Studio butonuna tıklayalım.

Karşımıza lisans sözleşmesi gelecektir. Onaylayıp indirme işlemini başlatalım.

İndirdiğimiz exe dosyasını çalıştırıp kurulumu başlatalım.

Kurulum başladıktan sonra Next-Next yaparak aşağıdaki adımları takip edelim:

 

Alttaki ekranda Android Studio’nun nereye kurulacağını seçiyoruz.

 

 

 

 

SDK Kurulumu

Kurulum bitti.  Şimdi SDK yükleme zamanı. Android Studio’yu kurduktan sonra karşımıza aşağıdaki giriş ekranı gelecektir.

Sağ alttaki menüden Configure – > SDK Manager seçeneğini tıklayıp SDK yükleme ekranını açalım.

Eğer yüklü bir SDK yoksa aşağıdaki işaretli butona tıklayarak bir konum belirleyin.

Aşağıdaki işaretli alanda belirlediğiniz konuma yükleme yapmak için Next butonuna tıklayın.

SDK yüklemesi tamamlandı. Platform 27 yüklendi. Siz bundan başka platformlar yüklemek isterseniz aynı ekrandan API listesinden seçim yapıp yükleyebilirsiniz. SDK yüklemesi de tamamlandığına göre ilk android projesini oluşturabiliriz.

Android Studio ile Proje Oluşturma

Aşağıdaki giriş ekranından Start a new Android Studio Project butonuna tıklayalım.

Daha sonra Proje adı ve paket adı girelim. Proje adında Türkçe karakter olmaması gerekiyor. Paket adını keyfinize göre belirleyin fakat anlamlı olsun.

Daha sonra uygulamamızda kullanacağımız API versiyonlarını belirtiyoruz. Bunu daha sonra Proje içinden de değiştirebileceğimiz için buraya dokunmadan Next diyerek ilerliyoruz.

Empty Activity seçeneğini tıklayarak devam edelim. Eğer Blank Activity seçerseniz manuel olarak bazı ayarları sizin yapmanız gerekecektir. “Add no Activity” seçerseniz de Xml ve Activity dosyalarını sıfırdan oluşturursunuz. Diğer seçeneklerin detaylarına girmeyeceğim.

Activity sınıfına ve karşılığında kullanacağımız xml yani tasarım dosyamıza isim vererek devam edelim ve Finish butonu ile projeyi açalım.

Proje ilk açıldığında görünümü aşağıdaki gibi olacaktır. Soldaki açılır menüyü kendime göre şekillendirdim. Burada hangi buton ne işe yararın detayına girmeyeceğim. Sonraki yazılarımda bir şekilde bunlara değinmiş olacağım.

Umarım güzel ve sürekli bir seri olur. Görüşmek üzere.

6 yorum

  • Android Studio yeni bir proje oluşturduğunuz zaman sağ alttaki menüden Configure – > SDK Manager seçeneğini tıklayıp SDK yükleme ekranını çıkıyor oradn yüklemek istediğiniz sdk ları seçerek install diyerek sdk ‘ları kurmuş oluyorsunuz

 1. android studio 3.4.2 yi kurdum dediğiniz siteden. sonrasında ilk bilgileri uyguladım. sdk ları ise eski ve yeni android gruplarından seçtim yükledim. sonrasında empty seçerek yeni bir proje oluşturdum sizin menülerden farklı olarak sadece java mı kotlin mi diye sorduğu bir kutu vardı java yaptım. android düşük sürümünü seçtim. sonrasında ise boşken sync yaptı ve gradle hatası verdi. 3.4.2 geliyordu fakat bir türlü upgrade seçeneği vermesine rağmen dosyayı bulamadım diyerek hatayı düzeltmiyor. yani boş dosya bile sync olmuyor. Bu hatayı nasıl çözebilirim.
  Teşekkürler
  hata veren dosya dene2 isimli. İçerik bu şekilde. ben hiç ekleme yapmadım.

  // Top-level build file where you can add configuration options common to all sub-projects/modules.

  buildscript {
  repositories {
  google()
  jcenter()

  }
  dependencies {
  classpath ‘com.android.tools.build:gradle:3.4.2’

  // NOTE: Do not place your application dependencies here; they belong
  // in the individual module build.gradle files
  }
  }

  allprojects {
  repositories {
  google()
  jcenter()

  }
  }

  task clean(type: Delete) {
  delete rootProject.buildDir
  }

 2. Merhabalar

  Anlattığınız kadarıyla hata türkçe karakterden kaynaklı bir durum.Bunun çözümü projedeki “Gradle Scripts” altındaki “build.gradle(Module app) ” dosyadan türkçe karakter kullanıldığından proje çalışır hale geçemiyor.Bunun çözümü aşağıdaki gibidir:

  testİmplementation ‘junit:junit:4.12’
  androidTestİmplementation ‘com.android.support.test:runner:1.0.2’
  androidTestİmplementation ‘com.android.support.test.espresso:espresso-core:3.0.2’

  TestImplementation yazan kısımları Testİmplementation ve testImplementation yazan kısmı da testİmplementation diye çevirmeniz gerekmektedir.

  Umarım bu çözüm size yardımcı olacaktır.
  İyi Çalışmalar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*