Görüntü İşleme

 

İnsan hayatında teknoloji alanında her an her dakika birbirinden farklı buluşlarla karşılaşıyoruz veya herhangi bir buluşla bu sektöre katkıda bulunuyoruz.Son yıllar da bu sektörlerden en dikkat çekeni ise,Yapay Zeka Ve Görüntü İşleme alanıdır. Blockchain, chatbotlar, sürücüsüz araçlar, nano teknoloji endüstrisi, sanal gerçeklik ve nesnelerin interneti gibi bir çok kavramı insan hayatına giren önemli noktalar da Yapay Zeka Ve Görüntü İşleme sayesinde farklı bir boyut kazanmaktadır .

 

Peki Görüntü İşleme Nedir?

Görüntü işleme: Dijital ortama aktarılmış görseller üzerinden ilgili ihtiyaca göre faydalı bilgiler elde etmek için farklı tekniklerle özdeşleştirebilen bir yöntemdir. Görüntü işleme yöntemi, kaydedilmiş olan belirli görüntülerin işlenip mevcut resim ve grafiklerin değiştirilerek yabancılaştırılması veya iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. Görüntü işleme, insan gözünün görebildiği görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılarak, aktarılan görüntü üzerinde birkaç işlemler yapılarak  istenilen sonuçlara ulaşılmasını gerçekleştiren çalışma ortamıdır. Görüntü işleme, günümüzde çeşitli alanlarda kullanılmakta ve günlük hayatta ise birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Şimdilerde teknolojinin ön plana çıkmasıyla birlikte önemi bir uygulama alanına sahip olan görüntü işleme biyomedikal veri analizi, el yazısı tanıma, ziraat, arkeolojik verilerden tarihe ışık tutacak olan bilgilerle günümüzde kalmayı sağlayabilmişlerdir.

Görüntünün sayısallaştırılması için satır ve sütundan oluşan iki boyutlu matristen oluşur. Sütun ve satırların kesiştiği her bölgeye piksel denir.Kare şeklinde görüntünün en küçük birimine  piksel denir.

 

Görüntü İşleme Nelerde Kullanılır?

Bu işlemlerin nasıl ilerlediğine değinmeden önce görüntü işlemenin genel olarak nerelerde ve nasıl kullanıldığına, göz atalım:

– Yüz tanıma ve güvenlik sistemleri.
– Demografik bilgi analizi.
– Trafik, astronomi, radar ve fotoğraf endüstrisi uygulamaları.
– Uygu görüntülerinden yararlanılarak nüfus yoğunluğunun tespit edilmesi.
– Radyoloji alanı (Tomografi, Ultrason vb.).
– Askeri Endüstri alanında hem su altındaki görüntülerin hem uydu görüntülerinin anlamlandırılması.
– Tıp alanı, çeşitli organ yapılarının ayırt edilmesinde …vb alanlarda görüntü işleme aktif olarak kullanılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*