HAKKIMDA

Yeni yeni blog dünyasına giriyorum o yüzden bu kısmı acemice yazabilirim.Ama ilerleyen zamanlar da bu konu da daha iyi olacağının sözünü size şimdiden verebilirim .Şimdi kendimi tanıtmaya başlıyorum.1993 Kırşehir doğumluyum.Evet vayy dediğinizi duyuyor gibiyim şimdiden. Nice ozanlara şahitlik eden Şirin Kırşehirliyim. Bilgisayara her çoçukta olduğu gibi benimde büyük hayranlığım vardı.Bilgisayar dünyasında  kaybolmayı her zaman çok sevmişimdir.Bilgisayar kimi insan için sıradan bir icat olsa da benim için bilgisayar çok farklı bir boyuttu.Ben bilgisayarı küçük bir çocuğa benzetiyorum.Neden derseniz; küçük bir çocuğun yaptığı şeyler sınırlıdır ama her şeyi de yapmak ister bilgisayar da öyledir.Yaptığı şeyler çok kısıtlıdır işte bizde bu kısıtlı olan şeyleri en uç noktalara taşıyacak olanlarız.Bende ilk bilgisayarla tanıştığım zamanlar yaptığım şeyler çok sınırlıydı.Ama zamanla hep üstüne koymaya devam ediyorum.Ben hiçbir zaman öğrendiklerimin yeterli olduğunu düşünmedim. Düşünmüş olsaydım kendimi kandırmaktan başka bir şey olmazdı.Bilgisayarla tanışmamı ve hakkında düşündüklerimi anlattıktan sonra kendimi tanıtmaya devam ediyorum.İlkokul,ortaokulu ve Liseyi Kırşehir de okudum .2012 yılında Fırat Üniversitesinde Mühendislik Fakütlesinin Bilgisayar Mühendisliğini kazandım.İlk senemde İngilizce Hazırlık okudum.Hazırlık okuduğum zamanlarda bölümüme ilgim daha fazlasıyla artmıştı.Üniversitede edindiğim her konuda tecrübelerim hayata bakış açımı tamamen değiştirmişti.Üniversitede çok güzel dostluklar edindim.Üniversitedeyken herkes yazdığı kodlarda hata almak istemezdi ben ise tam tersi şekilde hata almak isterdim o hatalar sayesinde  internette o hatanın çözümünü bulana kadar çok fazla bilgi ediniyorum.Onun içindir ki hata almayı severim.

 

Projeler Ve Çalışmalar Windows İşletim Sistemi ve Linux İşletim Sistemi hakkında etkili kullanım, teknik destek ve tecrübe edindim. Linux sunucularda daha çok Centos ve Redhat tabanlı sunucular üzerinde kendimi geliştirdim. MS ürün ailesine ait Windows Serverler işletim sistemlerinde Active Directory, Exchange Server, WSUS, DNS, DHCP, Group Policy gibi alanlarda tecrübe edindim. İş sürekliliğini ve yapılan işin daha performanslı olması açısından birçok scriptler hazırladım .MSSQL ve Postgresql veritabanları oluşturup sorgulamalar yapıp ihtiyaçları karşıladım. Database ve Network alanına ilgimden dolayi aktif bir şekilde kendimi geliştirmekteyim. Çalışmakta olduğum şirkette Sistem Mühendisliği olarak görev almaktayım. Bu firmada birçok alanda çalıştım. Bunlardan bazıları active directory yönetimi, exchange yönetimi, sunucu sanallaştırma, veeam üzerinden sunucu takibi, yine veeam üzerinden sunucu backup-restore işlemleri, SQL yönetimi, santral alanında bir çok santral yönetimi vb … işlerde görev aldım. Sistemlerin izlenmesi için Nagios,Zabbix gibi araçları aktif bir şekilde kullandım. Logları takip etmek için GrayLog, Glowroot ve Kibana gibi yazılımlar yardımıyla log takibi yapıldı. Sanallaştırmada Vmware ve HyperV teknolojileri aktif bir şekilde kullandım. Backup & Replication ürünlerinde müşterinin ihtiyaçlarına göre gerekli çözümler üretildi ve gerçekleştirildi. Docker ve Kubernetes teknolojilerinin yardımı ile yazılımcı arkadaşlarının iş yükü hafifletildi ve takibi daha stabil hale getirildi.

• -Linux/Unix ve Windows işletim sistemleri kurulumu yapma, yapılandırma, yönetimi ve bakımını yapılması
•  Wmvare/Hyper-V Sanallaştırma Ortamının Bakımı ve Yönetimi
• Web sunucularının Bakımı yönetimi ve kod geçişlerinin sağlanması
• -Sistemler ile ilgili yedekleme yapısının oluşturulması ve kontrolü
• -Sunucu ve sistemler ile ilgili taleplerin karşılanması, diğer birimlere destek verilmesi
• -Sanallaştırma sistemlerinin kurulum ve yönetimi, güncelleme ve yama yönetiminin yapılması
• -· Kabuk seviyesinde betik (shell scripting) yazılması
• -Uygulamaların paketlenme ve dağıtım mimarisine süreçlerini
planlanması

Kariyer hedefim arasında Bilgisayar ve İnternet alanlarında ki teknik bilgi ve becerilerimi ortaya koyup faydalı olabileceğim ve bunları geliştirebileceğim, çalıştığım kurumun hedeflerine ulaşabilmesi için görev alabileceğim ve aynı zamanda kendimi geliştirme imkanlarımın olabileceği bir pozisyonda çalışmak amacım ama herşeyi biraz öğrenmektense bir şeyi en güzel şekilde yapmayı isterim. Tabii diğer şeylerden de bilgi sahibi olmak şart "</p Profilime şu linkten ulaşabilirsiniz. 🙂