Helm Nedir? Kimler Niçin Kullanır?

Kubernetes , bulutta yerel geliştiriciler için çok yararlı bir araçtır. Ancak tüm temelleri tek başına kapsamaz. Kubernetes’in çözemediği veya kapsamı dışında kalan bazı şeyler vardır. Açık kaynak projelerinin bu kadar harika olmasının nedenlerinden biri de budur. Onları diğer harika açık kaynaklı araçlarla birleştirdiğimizde harika araçları daha da harika hale getiriyorlar. Ve çoğu zaman bu araçlar yalnızca boşlukları doldurmak amacıyla geliştirildi. Bu araçlardan biri de Helm‘dir.

Helm nedir?

Helm , yaygın olarak ” Kubernetes için paket yöneticisi” olarak bilinir . Kendini böyle sunmasına rağmen, kapsamı basit bir paket yöneticisinin kapsamının çok ötesine geçer. Ancak, en baştan başlayalım. Helm, orijinal olarak DeisLabs tarafından oluşturulan ve şimdi onu koruyan CNCF’ye bağışlanan açık kaynaklı bir projedir . Helm’in asıl amacı, kullanıcılara Kubernetes projelerinde oluşturduğumuz tüm Kubernetes YAML dosyalarını yönetmenin daha iyi bir yolunu sunmaktı . Helm ile uygulamalarımızı kolayca deploy edebilir,upgrade edebilir,sürümleri kontrol edebilirsiniz

Helm’in bu sorunu çözmek için izlediği yol , Helm Charts oluşturmaktı . Her grafik, bir veya daha fazla Kubernetes bildirimi içeren bir pakettir – bir grafikte alt grafikler ve bağımlı grafikler de olabilir. Bu, üst düzey grafik için yükleme komutunu çalıştırırsanız, Helm’in bir projenin tüm bağımlılık ağacını yüklediği anlamına gelir. Helm aracıyla yüklenecek dosyaları listelemek yerine, tüm uygulamanızı yüklemek için tek bir komuta sahipsiniz kubectl. Kubernetes platformu ve ekosistemi genişlemeye devam ettikçe, yalnızca bir Kubernetes yapılandırma dosyasının (yani tek bir YAML) dağıtılması artık norm değildi. Kubernetes içinde dağıtılacak birden çok küme ve orkestrasyona tabi tutulacak birden çok kaynak olabilir. YAML’lerin sayısı arttıkça, bu YAML’lerin nerede saklanacağı bile bir sorun haline geldi. Bu sorunları çözmek için Helm ile tanışın.

Grafikler , tıpkı Node.js veya başka herhangi bir pakette yaptığımız gibi, bildirim dosyalarınızı da sürümlendirmenize olanak tanır. Bu, belirli grafik sürümlerini yüklemenize olanak tanır; bu, altyapınız için belirli yapılandırmaları kod biçiminde tutmanız anlamına gelir.Helm ayrıca dağıtılan tüm çizelgelerin yayın geçmişini tutar, böylece bir şeyler ters giderse önceki bir yayına geri dönebilirsiniz.

Ama neden kullanmalıyız? Uygulama bildirimlerini yönetmek, birkaç komut kombinasyonuyla kolayca yapılabilir.

 

Helm’i Kimler ve Neden Kullanır?

Birden fazla Kubernetes kaynağını düzenlemeye ihtiyaç varsa ve farklı konfigürasyonlara sahip birden çok küme varsa, Helm’den yararlanmak için güçlü bir kullanım durumunuz vardır.Her dosya için ayarlanması gereken birçok farklı parametreye sahip büyük bir ekip veya büyük bir kuruluşta kullanılacak gerçekten genel dosyalar oluşturmayı fazlasıyla zorlaştırır. Yazılım satıcıları ve açık kaynak projeleri, tüketicilerin Kubernetes kümelerine uygulama yüklemesinin bir yolu olarak Helm Deposu ve Grafik gibi Helm kaynakları sağlayarak fayda sağlayabilir. Ayrıca, şablon dosyaları düz metin olduğunda Git’i kullanarak hassas bilgileri nasıl sürümlendirirsiniz?

Cevap: Şablonlara gidin. Helm, şablon dosyalarınızın içinde değişkenler eklemenize ve işlevleri kullanmanıza olanak tanır. Bu, sonunda parametrelerinin değiştirilmesi gereken ölçeklenebilir uygulamalar için mükemmel hale getirir.

Helm uzun süredir birçok Kubernetes geliştiricisine yardımcı oldu ve yardımcı olacak. Helm’i nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız, belgelerine başvurabilir veya uygulamalarınızı Helm ile Kubernetes’te kolay bir şekilde nasıl dağıtacağınıza ilişkin bu ücretsiz öğrenme modülünü alabilirsiniz. Helm’in devam yazısında ise sizlere kurulumu ve nasıl kullanıldığı hakkında bir yazı hazırlayacağım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*