Hypervisor is not Running Error on Windows 10 Hatasının Çözümü

Merhabalar bu yazımda sizlere Hyper-V üzerinde çalışma yürütürken aldığım hatanın çözümünü araştırma sunucu buldum ve sizlere de paylaşmak istedim. Kullanıcıların, hyper denetimcinin çalışmadığını belirten bir mesaj kutusu ile sunulduklarından VirtualBox’u başlatamadığını bildiren raporlar vardır. Bu hata genellikle Hyper-V hizmetlerinizin otomatik olarak çalışmamasından veya Hyper-V özelliğinin devre dışı bırakılmasından kaynaklanır. Temel olarak, Hipervizör sanal makineleri çalıştırmak veya oluşturmak için kullanılan bir yazılımdır. Kullanıcılar, kullanıcı arabirimi yerine VirtualBox’ı açmaya çalıştığında, ‘ Machine could not be started because the hypervisor is not running ‘ hatasıyla karşılaşırlar.

Hepimiz sanal makineleri biliyoruz ve çoğumuz, en azından oyundaki sorumlu teknolojinin farkında olmasa da, yıllar boyunca en az bir kez kullandık. Bununla birlikte, hata, aşağıda bahsettiğimiz birkaç basit çözüm uygulanarak kolayca çözülebilir.

Windows 10’da ‘Virtual Machine could not be started because the Hypervisor is not running’ Hatasının nedeni nedir?

Kullanıcı raporlarına baktıktan sonra hata aşağıdaki faktörlerden kaynaklanmaktadır –

 • Hyper-V hizmetleri: Bazı durumlarda, Windows 10’unuzdaki Hyper-V hizmetleri, destekten sonra otomatik olarak başlayamadığı için hata ortaya çıkıyor.
 • Hyper-V özelliği: Hatanın görünmesine neden olabilecek başka bir şey Hyper-V özelliğidir. Windows özellikler listenizde bulunan bu özellik devre dışı bırakılırsa, hata mesajının ortaya çıkmasına neden olur.

Sorununuzu çözmek için aşağıdaki birkaç çözümü takip edebilirsiniz. Hızlı bir geçici çözüm istiyorsanız, çözümleri verilen sırayla izlemenizi öneririz.

Çözüm 1: Komut İstemini Kullanma

Hipervizörü önyükleme yapılandırma veri dosyanızda otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlayarak sorununuzu çözebilirsiniz. Bu, yükseltilmiş bir komut istemi gerektirir, bu nedenle bir yönetici hesabı kullandığınızdan emin olun. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Yükseltilmiş bir komut istemi açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın ve listeden Komut İstemi’ni (Yönetici) seçin ve CMD’yi Yönetici olarak çalıştırmamız gerekiyor  .
 2. Komut istemi yüklendikten sonra, aşağıdaki komutu yazın ve enter tuşuna basın:
 3. bcdedit / set HypervisorLaunchType auto

 

4. Sisteminizi yeniden başlatın ve sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.

Çözüm 2: Hyper-V Hizmetini Başlatma

Bu sorunu aşmak için uygulayabileceğiniz başka bir düzeltme, bir Hyper-V hizmetinin özelliklerini değiştirmek olacaktır. Bazen, hatanın ortaya çıktığı için hizmet otomatik olarak başlamaz. Bu nedenle, düzeltmek için hizmeti otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlamanız gerekir. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Çalıştır’ı açmak için Windows Tuşu + R tuşlarına basın .
 2. ‘ Services.msc ‘ yazın ve Enter tuşuna basın.
 3. Windows Hizmetleri listesinde, Hyper-V Virtual Machine Management hizmetini bulun .

4.Özellikleri açmak için çift tıklatın.

5.Daha sonra Başlangıç türünü Automatic  olduğundan emin olun değilse Automatic  seçmeniz gerekmektedir.

6.Son olarak sisteminizi yeniden başlatın.

Çözüm 3: Hyper-V Özelliğini Etkinleştirme

Son olarak, sorununuzu çözebilecek son şey, devre dışı bırakılmış Hyper-V özelliğini etkinleştirmek olacaktır. Bu özellik, Denetim Masası’nda bulunan Windows özellikleri listesinde bulunur. Bunu yapmak için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

 1. Gidin Başlat Menüsü ve açmak Denetim Masası’nı .
 2. Git Programlar ve Özellikler .
 3. Sol tarafta ‘ Windows Özelliklerini Aç veya Kapat’ı tıklayın .

4.Aşağı kaydırın ve Hyper-V girişini genişletin .

5.Daha sonra Hyper-V Platformu listesini genişletin .

6.’ Hyper-V Hypervisor‘ kutusunu işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın.

       7.Gri renkteyse, BIOS ayarlarınızı teensy bir bit ayarlamanız gerekir. BIOS ayarlarınızda Sanallaştırma ayarının etkin olduğundan emin olun .

Bu yazımda Windows10 veya başka bir işletim sisteminde de karşılaşabileceğimiz hata hakkında birkaç temel  çözüm mevcuttu ve bunları sizlerle paylaştım.Umarım sizlere faydalı olacaktır.Başka bir makalede görüşmek dileğiyle. #EVDEKALTÜRKİYE

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*