Linux Dosya Şifreleme

[NASIL] TRUECRYPT PROGRAMININ KURULUM VE KULLANIMI


Ne yalan söyleyeyim, böyle bir şey olduğunu biliyordum ama işime yaramadığı için hiç denememiştim. Sizin için biraz araştırdım ve depolardaki (ya da sitesindeki) Easy Crypt yazılımının hem Türkçe yereli ile, hem de son TrueCrypt versiyonu olan v.6.0 ile problemli olduğunu gördüm. O yüzden, size tavsiyem, TrueCrypt için önyüz gibi çalışan EasyCrypt’i boşvererek, asıl program olan TrueCrypt’i kurup denemeniz olacak.

Son versiyonda TrueCrypt’e grafik arayüz de eklenmiş, bu bağlamda yapılandırma için EasyCrypt’i kullanmak artık çok da gerekmiyor. TrueCrypt’i kurup kullanmak için yapmanız gerekenler kabaca şöyle:


A. KURULUM:


1. Öncelikle EasyCrypt kuruluysa kaldırın:

Kod:

sudo apt-get autoremove easycrypt
2. http://www.truecrypt.org/downloads.php adresinden Ubuntu için olan paketi ev dizininize indirin. Ya da indirmek için kısaca Ubuntu 32 bit için konsoldan:

Kod:

wget http://www.truecrypt.org/downloads/truecrypt-6.0a-ubuntu-x86.tar.gzkomutunu verin.

3. Daha sonra yine konsoldan;

Kod:
tar xzvf truecrypt-6.0a-ubuntu-x86.tar.gzile arşivi açın ve sonra
Kod:

sh ./truecrypt-6.0a-setup-ubuntu-x86komutu ile içindeki paketi çalıştırın.

4. Açılan diyalog kutusunda “Install Truecrypt” seçeneğini seçin. Ve “Install Package” ile paketi ve bağımlılıklarını kurun. Sistem açılış dosyaları da şifreleme seçeneği ile güncelleneceği için işlem bir kaç dakika sürecek, işlemin tamamlanmasını sabırla beklemelisiniz.

      


B. AYARLAR:


1. “Alt+F2 >> truecrypt” ile programı çalıştırın. Hem program ana penceresi açılacak, hem de sağ üstteki sistem tepsisine simgesi yerleşecek.

2. Öncelikle “Create Volume” düğmesi ile yeni bir şifreli sanal sürücü oluşturacağız.

3. Açılan ilk diyalog kutusunda “Create a file container”i seçeceğiz. Böylece, aslında tek bir dosyadan ibaret olan, sisteme bağlanıp ayrılabilen sanal bir dosya sistemi oluşturmuş olacağız. İkinci seçenek ise gerçek bir disk bölümünü şifrelemeye yarıyor, ancak veri kaybetme riski nedeniyle, en azından programa alışana kadar, bu seçeneğe dokunmamanızı öneriyorum.

4. İkinci diyalog kutusunda “Standart TrueCrypt volume” seçtikten sonra, “volume location” yani dosya yeri ve adı olarak, örneğin ev dizininizde “.crypt” isminde bir dosya ismi seçin. Böylece, şifreli sanal dosya sistemimiz ev dizinimizde .cyrpt isminde gizli bir dosyada saklanacak. (Baştaki nokta işareti, dosyayı gizliyor.)

5. Sonraki pencerede değişik şifreleme algoritmalarından birini seçebilirsiniz. Ben varsayılana dokunmadan geçtim.

6. Bir sonraki pencerede dosya boyutunu, standart bir CD’ye sığacak şekilde 690 MB olarak seçtim. Dosya sistemini varsayılan FAT olarak (başka seçenek yoktu) aynen onayladım.

7. Ardından gelen “Volume Format” ekranında önce AES şifresinin oluşturulmasına yardımcı olmak için fareyi rastgele hareket ettirin (eğlenceli oluyor, insan şifrelemeyi kendisi yapıyormuş gibi oluyor :p), sonra “Format” düğmesi ile sanal sistemi biçemleyin. İşlem tamam!

8. En son başlangıç ekranına döneceksiniz. “İptal” ile diyalog kutusunu kapatın.

      

      


C. KULLANIM:


1. Artık şifreli sanal sürücümüzü kullanmaya başlayabiliriz. TrueCrypt ana penceresinden “Select File…” düğmesiyle ev dizininizdeki .crypt dosyasını bularak gösterin. Gizli dosyalar görünmüyorsa Ctrl+H’ye basın.

2. 1 no’lu slotu seçerek “Mount” düğmesine basın. Önce bu bölüm için yazdığınız şifreyi, ardından Ubuntu kullanıcı şifrenizi girin. Şifreli dosya sisteminiz bağlandı ve Yerler menüsünde kullanmanızı bekliyor.

3. Son olarak, aynı ayarları tekrar tekrar yapmamak için, bu şifreli bölümü program içinden “Favorites” (Sık Kullanılanlar) menüsüne ekleyin.

4. Artık şifreli dosya sisteminize Yerler menüsünden, ya da sistem tepsisindeki mavi TrueCrypt simgesinden olaşabilirsiniz.

5. Son olarak, uğrunda bunca zahmete girdiğimiz o çok özel dosyamızı oluşturalım. :)

      

  


D. NOTLAR:


1. Ev dizininizdeki örnek “.crypt” (ismi tabii ki farklı olabilir) dosyasının içeriği başkalarınca görüntülenemez ancak silinebilir. Bunu önlemek için bu dosyanın sahibini root olarak ayarlamak isteyebilirsiniz:

Kod: [Seç]

sudo chown root:root ~/.crypt(Tilda ~ işareti ev dizininizi gösteriyor.)

Ama daha da iyisi, bu dosyayı dosya ağacında bir yerlere örneğin /var altında bir alt klasöre atmak ve TrueCrypt ayarlarını buna göre düzenlemektir.

2. TrueCrpyt’in ek başlatma seçeneklerini görmek isterseniz”truecrypt –help” yazın.

3. Tabii ki Truecrypt’i “truecrypt –background-task” komutuyla Sistem >> Tercihler >> Oturumlar’a ekleyebilir, böylece açılışta ana pencere görünmeden (–background-task) başlamasını sağlayabilirsiniz. Program ayarlarından birinde, bağlı şifreli disk olmadığı zaman kapanmasını engelleyen bir seçenek de mevcut.

4. Ancak, burada amaç gizlilik olduğu için bence programı manüel olarak Gnome başlatıcısı (Alt+F2) ile başlatmak en doğrusu.

2019 Yılına ait son makalem.

Seneye Görüşmek üzere…..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*