Python ile OpenCV Günlükleri – 1 : Temel Piksel işlemler Region Of Images (ROI)

Piksel Erişimi ve Yeniden Düzenleme Resim üzerinde piksel  bazlı düzenlemeler yapmak isteyebiliriz . Bir resim üzerinde piksel değerine, satır ve sütun değeri girilerek erişilir . BGR resimlerde , BGR değelerini içeren bir dizi döner . Piksel modifiye işlemleri de aynı yöntemle gerçekleşir.

Piksel Erişimi ve Yeniden Düzenleme
Resim üzerinde piksel  bazlı düzenlemeler yapmak isteyebiliriz . Bir resim üzerinde piksel değerine, satır ve sütun değeri girilerek erişilir . BGR resimlerde , BGR değelerini içeren bir dizi döner . Piksel modifiye işlemleri de aynı yöntemle gerçekleşir.

 

 

 

ROI işlemleri (Region Of Images)

Bazen, resim üzerinde bölgesel çalışmalar yapmamız gerekebilir. Göz tanıma sistemi bunun bir parçasıdır.
Göz tanıma işlemlerinde, bütün bir resim üzerinde çalışma yapmak yerine , hem performans hem de zaman kazanımı açısından , durumu lokale indirmek amacıyla,  önce yüz tanıma işlemi gerçekleştirilir ardından göz , bu tanımlanan alan içerisinde aranır.

Örnek resim :

Resmimizi okuyalım

Resmimiz üzerinde ROI işlemini gerçekleştirelim.

resim üzerinde futbolcu kafasını bulunduğu alanı alıp, aynı resim üzernde başka bölgeye kopyalayalım . Hedef bölgemiz kafa bölgesinin başlangıç-bitiş satır sütun değerlerini belirttik

Bölgeyi aldık şimdi resim üzerinde nereye paste  yapacak ise o bölgenin başlangıç-bitiş satır , sütun değerlerini belirtmemiz lazım

Örnek Çalışma çıktısı :

Uygulama kodları :

Görüntü işleme alanında merak ettiklerinizi Görüntü İşleme kategorisini ziyaret ederek bilgi edinebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*