Türkiye Siber Saldırı ile karşı karşıya kaldı!

 

Türkiye siber saldırı ile karşı karşıya kaldı. Saatlerce süren problemler, kullanıcıları meraklandırdı. 100 GB büyüklüğünde olduğu tahmin edilen saldırı, birçok web sitesini ve özellikle Garanti BBVA bankasıyla beraber, Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone da zaman zaman altyapı problemi yaşadı.

 

Türkiye siber saldırı ile karşı karşıya kalmış durumda

siber saldırı

Şu an kısmi olarak düzeldiği görülen bu saldırıların yukarıda da belirttiğimiz gibi banka ve GSM şirketlerinde etkili olduğunu söyleyebiliriz. Resmî kaynaklardan bir açıklama henüz yapılmazken, saldırların devam ettiği de ortaya çıkan bilgiler arasında. Birkaç saat önce yurt dışından yapıldığı saptanan saldırıların Garanti Bankası üzerinden yapılıyormuş gibi gösterildiği anlar da oldu.

Türkiye siber saldırısı devam ediyor

Öğleden sonraki saatlerde başlayan Türkiye siber saldırı girişimi devam ediyor. GSM şirketleri ve bankalar haricinde diğer web sitelerinde de kısmi erişim kaybı yaşatan bu durumun ne zaman giderileceği ise henüz bilinmiyor.

Söz konusu saldırıların nereden ve kimler tarafından yapıldığının bilinmezliğini koruduğunu belirtelim. Özellikle sosyal medya üzerinden Turkcell‘in Dijital Operatör ve Platinum uygulamalarının da zaman zaman açılmadığı veya yavaş açıldığı bilgisi de paylaşılıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, saldırıyı doğrularken, siber saldırıların güvenlik ekibi  tarafından zamanında müdahale ile durdurulduğunun altını çizdi.

Yapılan siber saldırıları canlı olarak buradan takip edebilirsiniz. Yapılan işlemlerin çoğunun ABD üzerinden yapıldığını belirtelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*