Vector: Anki’den Yeni Akıllı Ev Robotu

 

 

 

Yapay zeka ve robotikteki gelişmeler eşliğinde robot ev yardımcıları hızlı bir şekilde gerçeğe dönüşüyor.Önde gelen robotik şirketi Anki, çoğu masada daha önceden yerini alan küçük kardeşi Cozmo gibi, tüm evinizi yönetebilecek kişiliğe sahip ve hatta duygusal droid Vector’u tanıttı.

2016 yılında en çok satan oyuncak robot Cozmo’yu piyasaya süren şirket, kişilikleri olan icatlara odaklanmayı sürdürürken asistan robotlar çıkarmaya başladı. HD kamera, dört dahili mikrofon ve akıllı sensör kullanan Vector, çevresini algılayabilir ve evdeki basit işleri gerçekleştirebilir.

“Hey Vector”
Robotumuz tamamen otonom, sürekli açık ve komutlara cevap vermeye hazır olacak. Tek yapmanız gereken “Hey Vector” demek. Yapabileceği işler hava durumu hakkında bilgi vermek,sorularınızı cevaplamak, zamanlayıcı-alarm kurmak ve hatta müzik duyduğunda dans etmek.

Asistandan daha çok arkadaş gibi.

Vector’u diğer ev robotlardan ayıran nokta, kişiliğe yönelik geniş kapasitesidir. Örneğin, insan dokunuşuna cevap verebilir ve gördüğü insanların isimlerini öğrenebilir ve programlandığı yüzlerce farklı animasyon sayesinde yüksek çözünürlüklü renkli IPS ekranı ile “Nasıl hissettiğini” size gösterebilir. Anki, Vector’in ‘beyin’ ini oluşturmak için Qualcomm Technologies’i kullandı. Vektör şu an çok akıllı olsa da, bulut aracılığıyla gönderilen düzenli güncellemelerle zaman içinde daha akıllı olacak.

Görsellerin orijinal boyutları için tıklayınız.

 

 

Başka bir teknoloji haberinde görüşmek üzere…

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*