Windows OpenCV Kurulumu 2019

Bugün sizlere Windows işletim sistemi üzerine OpenCV kurulumunu anlatacağım ve küçük bir örnekle bu kurulumu deneyeceğiz. Kuruluma geçmeden önce bu anlatımın Python üzerine olacağını belirtmek isterim.Python Programı eğer bilgisayarınızda bulunmuyorsa bilgisayarımıza kurmak için lütfen alt kısımda ki bağlantıdan indiriniz ve kurunuz.

PYTHON İNDİR

Benim tavsiyem OPENCV işlemleri için python yazılımının daha özel bir versiyonu olan ANACONDA kullanmanız. Anaconda indirmek için lütfen alt kısımdaki bağlantıyı izleyiniz. (Yukarı kısımdaki Python yüklemesini kesinlikle yapınız. Anaconda tercihe bağlıdır.)

ANACONDA İNDİR

Şimdi ise yaptığımız yüklemeleri kontrol etmek için arama kısmına CMD yazarak. Komut satırını açınız.

OpenCV Kaynak kodunu indirip python’a adapte etmek için lütfen alt kısımdan indiriniz ve  kurulumu yapınız.

OPENCV İNDİR

Kurulum ise gayet basit sadece sıkıştırılmış dosyaları çıkaracağız konumu size soruyor size tavsiyem direk ileri ileri demeniz ve dosyaları çıkarmasını beklemeniz.İşlem bittikten sonra Python ile entegre edebilmek için ise yeniden komut satırına giriyoruz ve alt kısımdaki kodları çalıştırıyoruz.

UYARI: PYTHON 3.6 üzerindeki sürümlerde hata oluşabiliyor. Lütfen 3.6 sürümün
kurun.

>> pip install opencv-python  Pythonın kendi idesi için.

>> conda install -c conda-forge opencv  Anaconda kullananlar için.

Yüklemenin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için yine komut satırına giriyoruz ve alt kısımdaki kodları çalıştırıyoruz.
Yüklemenin başarılı olup olmadığını kontrol etmek için yine komut satırına giriyoruz ve alt kısımdaki kodları çalıştırıyoruz.
>> python
>> import cv2
>> cv2.__version__
Eğer çıktı alt kısımda ki gibi ise yükleme başarılıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*