Zafer Google AlphaGo’nun: Yapay zeka insanoğlunu yendi!

18 dünya şampiyonluğu ile yaşayan en büyük Go oyuncusu olarak kabul edilen Lee Se-dol ile Google DeepMind tarafından geliştirilen; makine öğrenmesinin bir sonraki aşaması olarak nitelendirebileceğimiz derin sinir ağları tabanlı, öğrenebilen yapay zeka programı AlphaGo arasındaki üçüncü müsabakanın da galibi yapay zeka oldu.

3-0’lık net bir zafer kazanarak hem 1 milyon dolarlık ödülü cebine koyan hem de oynananacak diğer iki maçı formaliteye döndüren AlphaGo’nun bu galibiyeti ile birlikte artık -ne kadar iyi olursa olsun- bir insanın hiçbir şekilde yapay zekanın önünde duramayacağın da ‘neredeyse’ kanıtlandığını söylersek sanırız abartmış olmayız.

Google’ın öğrenebilen yapay zekası AlphaGo, yaşayan en büyük Go oyuncusunu 3-0 yenerek yapay zeka tarihinde yeni bir dönemin habercisi oldu!

Her ne kadar önceden de örnekleri olsa da, Yapay Zeka’nın geniş kitlelerle ilk tanışması, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi satranç oyuncularından birisi olarak kabul edilen Garry Kasparov ile IBM’in yapay zekası Deep Blue arasında 1996 yılında yapılan 6 setlik müsabaka ile gerçekleşmiş ve Kasparov Deep Blue’yu 4-2 yenmişti. Bunun üzerine IBM, Deep Blue’yu geliştirerek 3 dakikada olası 60 milyar hamleyi(!) gözden geçirebilen bir bilgisayara yükseltmiş ve 1997’de yine Kasparov’un karşısına çıkarmıştı. O maçın galibi ise 3.5’a 2.5’luk bir skorla Deep Blue olmuştu. İşte tarihte ilk kez bir bilgisayarın dünya satranç şampiyonunu yenmeyi başardığı bu müsabakalar, yapay zeka tarihinde bir mihenk taşı olarak kabul ediliyor.

Üstelik bugün oynanan bu üçüncü maçı öncekilerden ayıran çok önemli bir detay var. Şöyle ki bundan önceki ilk iki oyunda standart hamleler üzerinden giden AlphaGo’nun bu defa ‘Ko‘ adı verilen açmazların da üzerinden gelebildiği ve uzun vadeli strateji gerektiren kritik hamleleri gerçekleştirebildiği kanıtlandı.

Müsabakanın ertesinde tahmin edebileceğimiz gibi her iki taraf da ‘iyi bir oyun oldu vb.’ tadında açıklamalar yaptılar. Haliyle hepsini aktarmaya gerek yok ancak DeepMind’ın kurucusu olan Demis Hassabis’in şu yorumunu vermeden geçmeyelim:

  • “Açık konuşmak gerekirse, tam anlamıyla dumur olmuş durumdayım. Ne diyeceğimi bilmiyorum. AlphaGo tek bir saniye içerisinde onbinlerce hamle hesaplayabiliyor. İşte beni asıl şaşırtan Lee Se-dol’un bununla başa çıkabilmesi ve dahası AlphaGo’yu sınırlarını zorlamaya kadar itmeti başarabilmesi. Bu müsabakanın hedefi AlphaGo’nun nereye kadar gidebileceğini görmekti ve Lee’nin inanılmaz zekası ve yeteneği bunu bize sağladı.”

7 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*